A kínaiakat is megrettentette az amerikaiak rakétája

2025. március 30. 20:35

A Typhon rakétarendszer akár 1800 kilométerre is képes rakétákat kilőni, így a kulcsfontosságú kínai katonai és kereskedelmi csomópontok lőtávolságon belül vannak.

2025. március 30. 20:35
Amerikai Typhon rakéták

Tavaly az amerikai hadsereg a Fülöp-szigetek északi részén lévő Luzon-szigeten található bázisra telepítette a Typhon rakétarendszert, amely akár 1800 kilométerre is képes rakétákat kilőni, így a kulcsfontosságú kínai katonai és kereskedelmi csomópontok lőtávolságon belül vannak – írja az Index. A hidegháború óta ez az első alkalom, hogy az amerikai hadsereg ilyen nagy hatótávolságú szárazföldi indítórendszert telepített határain kívülre.

A Typhon telepítése az amerikai hadsereg szélesebb körű stratégiai átrendezésének része, mivel Peking óriási rakétafelhalmozással kívánja kivetíteni erejét a Csendes-óceánra – közli a The Wall Street Journal. Egy Kínával való esetleges konfliktus esetén a Typhonhoz hasonló szárazföldi rakétarendszerek központi szerepet játszhatnak az Egyesült Államok olyan kulcsfontosságú szövetségeseinek védelmében, mint például a Fülöp-szigetek, amely Pekingnek a Dél-kínai-tenger szinte egészére vonatkozó igényei miatt került 

összeütközésbe Kínával, valamint Tajvan, amelyet Peking azzal fenyeget, hogy szükség esetén erőszakkal is elfoglal.

A kínai kormány riadtan reagált a Typhon telepítésére, és bírálta az Egyesült Államokat és a Fülöp-szigeteket, amiért azok szerinte fegyverkezési versenyt szítanak. 

A Typhon kétféle eszközt képes kilőni. A hagyományos robbanófejjel ellátott Tomahawk manőverező rakéták hatótávolsága körülbelül 1800 kilométer, ami Kína délkeleti részét, valamint a Dél-kínai-tengert és a Tajvani-szorost elérhetővé teszi. Egy Tajvan elleni kínai invázió esetén ezek célba vehetnék a kínai partvidék légvédelmi és radarrendszereit, valamint a kínai hadsereg kantoni és nanjingi irányító- és parancsnoki központjait.

Ezt is ajánljuk a témában

A rövidebb hatótávolságú Standard Missile 6 vagy SM–6 kínai vagy más ellenséges hajókat és repülőgépeket célozhat meg, és elfoghatja az amerikai érdekeltségekre kilőtt cirkálórakétákat és ballisztikus rakétákat. Ez az egyetlen olyan rakéta az amerikai arzenálban, amely képes – legalábbis pályája végső szakaszában – elfogni azokat a hiperszonikus rakétákat, amelyeket Kína és Oroszország is tesztel.

A Typhon Fülöp-szigeteki telepítése az ország egyre növekvő stratégiai jelentőségének elismerése volt. Az ország elnöke, ifjabb Ferdinand Marcos kiterjesztette az amerikai erők katonai bázisokhoz való hozzáférését, és 

a Fülöp-szigeteki hajók és repülőgépek visszaszorították a kínai erőket a Dél-kínai-tengeren, 

amelyen a globális tengeri kereskedelem csaknem egyharmada halad át. Amerika más ázsiai szövetségesei, köztük Japán, eddig elzárkóztak attól, hogy területükön olyan eszközöket állomásoztassanak, amelyek akár Kínát is el tudják érni. Saját hasonló képességeket azonban ők is fejlesztenek.

 

Nyitóképünk: Képernyőfotó/YouTube

 

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
iphone-13
2025. március 31. 13:30
szegény kínaiak biztos beszartak mind a másfél milliárdan.
2025. március 31. 10:37 Szerkesztve
"kiss.istvan770 2025. március 31. 00:49 Ismét egy hülye bulvárcím! A USA-nak és az oroszoknak is több, mint 50 éve van olyan rakétájuk ami minimum 1500 km-t tud és atomtöltettel is fel lehet szerelni." Itt nem az a lényeg, hanem a telepítés helye. Mutass már egy pontot, ahol a kínai rakéták elérik az USA hasonló létesítményeit.
patikus
2025. március 31. 02:22
a kulcsfontosságú kínai katonai és kereskedelmi csomópontok lőtávolságon belül Végre megértettem az USA gazdaságpolitikájt. Ahol virágzik mások üzlete azt szétlőjük.
herden100
2025. március 31. 01:25 Szerkesztve
nrgreport.com/cikk/2025/01/27/jonnek-a-vilag-leggyorsabb-vonatai-60-000-kilometeres-vasuti-halozatot-tervez-kina-2030-ra/ 🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰 Kedves Xi és Narendra! 2.8 milliárd embert összekötni szupergyors-vasúttal autópályákkal IndoKínán keresztűl? Leágazás Indonézia felé? Leágazás Pakisztán-Irán-SzaudArábia-Egyiptom felé? Sótalanítók a tengerpartokon? Közös vízgazdálkodás a Himalája térségében? Elektromos légitaxik, elektromos autók? A gigakomplexitású nagy-Keletázsiai társadalmak rendszerében Castell Anna szemléletet injektálni az emberek hétköznapi életébe? neokohn.hu/2025/02/10/castel-anna-pszichologus-haboru-ptsd-kieges/ TECCIK 🥰🤍
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!